Skip to content

183 Golfview DrSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block54.05
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
20%
Improvement Value:$211,800
80%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,802+2.9%
2024$9,527+4.7%
2023$9,097+1.5%
2022$8,960+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft2,560DeedBook 6289, Page 190Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$40,800
DeedBook 1300, Page 1110

Property Built

Built

Year Built: 1976