Skip to content

177 Golfview DrSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block54.05
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
25%
Improvement Value:$151,600
75%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,502+2.9%
2024$7,291+4.7%
2023$6,962+1.5%
2022$6,857+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,842DeedBook 6883, Page 215Recorded7/25/2023

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 1303, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1976