Skip to content

22 Heritage Valley DrSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block54.07
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionSALINA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
23%
Improvement Value:$181,000
77%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+2.9%
2024$8,412+4.7%
2023$8,033+1.5%
2022$7,912-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900
Sq Ft2,424DeedBook 6121, Page 100Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 4284, Page 327

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3703, Page 110

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 2717, Page 149

Property Sale

Sale
$45,855
DeedBook 1345, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1977