Skip to content

14 Heritage Valley DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block54.07
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITTANY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,526
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
21%
Improvement Value:$208,900
79%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+2.9%
2024$9,369+4.7%
2023$8,946+1.5%
2022$8,811+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,526DeedBook 7030, Page 116Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,526DeedBook 6660, Page 275Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 3007, Page 47

Property Sale

Sale
$161,985
DeedBook 1777, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1988