Skip to content

61 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Nov 13, 2014

Property Information

Block54.07
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,862
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
24%
Improvement Value:$183,800
76%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,907+2.9%
2024$8,657+4.7%
2023$8,267+1.5%
2022$8,141+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 5257, Page 178Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4995, Page 256

Property Sale

Sale
$49,590
DeedBook 1333, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1977