Skip to content

5 Heritage PlSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block54.07
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionGRENLOCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
24%
Improvement Value:$178,700
76%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733+2.9%
2024$8,488+10.0%
2023$7,714+1.5%
2022$7,597+7.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 6047, Page 77Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 2485, Page 159

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1545, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1977