Skip to content

2 Heritage Valley DrSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 18, 2010

Property Information

Block54.07
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionDENSTEN
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,808
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
23%
Improvement Value:$174,700
77%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+2.9%
2024$8,157+4.7%
2023$7,789+1.5%
2022$7,671+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4794, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 1825, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1982