Skip to content

27 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block54.08
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionTYLER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,311
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
29%
Improvement Value:$124,300
71%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+2.9%
2024$6,295+4.7%
2023$6,011+1.5%
2022$5,920+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,311DeedBook 6919, Page 325Recorded10/9/2023

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,311DeedBook 6869, Page 146Recorded6/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1364, Page 1017