Skip to content

29 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block54.08
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,436
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
21%
Improvement Value:$190,400
79%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+2.9%
2024$8,671+4.7%
2023$8,280+1.5%
2022$8,155-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,436DeedBook 7153, Page 24Recorded4/1/2025

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2863, Page 254

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1456, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1979