Skip to content

8 Collins LnSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block54.08
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionTYLER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,572
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
28%
Improvement Value:$133,200
72%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,832+2.9%
2024$6,640+4.7%
2023$6,341+1.5%
2022$6,245+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2468, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1979