Skip to content

12 Collins LnSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Sep 30, 1991

Property Information

Block54.08
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionGRENLOCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
24%
Improvement Value:$164,500
76%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+2.9%
2024$7,783+4.7%
2023$7,432+1.5%
2022$7,320+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 2160, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 1334, Page 481