Skip to content

16 Collins LnSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$58,040
Last Sale Date
Aug 15, 1977

Property Information

Block54.08
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,266
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
21%
Improvement Value:$195,900
79%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+2.9%
2024$8,948+4.7%
2023$8,545+1.5%
2022$8,415+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$58,040
DeedBook 1333, Page 77