Skip to content

17 Heritage Valley DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block54.09
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionGRENLOCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,808
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
27%
Improvement Value:$136,300
73%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,928+2.9%
2024$6,733+4.7%
2023$6,430+1.5%
2022$6,333+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 5689, Page 240Recorded7/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$112,170
DeedBook 2325, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 1514, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1979