Skip to content

13 Bunker Hill RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block54.10
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
Description2S SOLAR HS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
24%
Improvement Value:$171,500
76%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+2.9%
2024$8,157+4.7%
2023$7,789+1.5%
2022$7,671+7.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,838DeedBook 6836, Page 313Recorded4/10/2023

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 5518, Page 187Recorded8/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$117,990
DeedBook 2226, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1936, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$80,500
DeedBook 1534, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1980