Skip to content

14 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block54.10
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionGRENLOCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
26%
Improvement Value:$150,200
74%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+2.9%
2024$7,345+4.7%
2023$7,014+1.5%
2022$6,907+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,796DeedBook 6600, Page 38Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 5472, Page 49Recorded5/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

SaleMulti
$48,400
DeedBook 1362, Page 791