Skip to content

6 Freedom PlSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$265,500
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block54.10
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$202,900
77%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,725+2.9%
2024$9,451+4.7%
2023$9,025+1.5%
2022$8,889+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 5488, Page 155Recorded6/24/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 5112, Page 212Recorded9/13/2013

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5000, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 2365, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$104,050
DeedBook 1526, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1985