Skip to content

5 Bunker Hill RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block54.10
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,175
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
21%
Improvement Value:$203,500
79%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,481+2.9%
2024$9,214+4.7%
2023$8,799+1.5%
2022$8,666+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$264,500

From:

To:

Sq Ft2,175DeedBook 5406, Page 273Recorded12/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 1496, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1979