Skip to content

3 Bunker Hill RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block54.10
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
DescriptionGRENLOCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
23%
Improvement Value:$170,900
77%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227+2.9%
2024$7,995+4.7%
2023$7,635+1.5%
2022$7,519+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1497, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1979