Skip to content

19 Duncan RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block54.11
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionTYLER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,302
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
29%
Improvement Value:$122,500
71%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+2.9%
2024$6,230+4.7%
2023$5,949+1.5%
2022$5,859+9.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 5720, Page 59Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 1373, Page 1153

Property Built

Built

Year Built: 1979