Skip to content

7 Duncan CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 16, 2008

Property Information

Block54.11
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,482
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
20%
Improvement Value:$219,700
80%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+2.9%
2024$9,868+4.7%
2023$9,424+1.5%
2022$9,281+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4600, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 2695, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 1383, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1979