Skip to content

2 Duncan CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 23, 1998

Property Information

Block54.11
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
23%
Improvement Value:$197,700
77%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,455+2.9%
2024$9,189+4.7%
2023$8,775+1.5%
2022$8,642+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2898, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 1471, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1979