Skip to content

5 Duncan RdSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jun 27, 2007

Property Information

Block54.11
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionTYLER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
28%
Improvement Value:$135,200
72%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+2.9%
2024$6,755+4.7%
2023$6,451+1.5%
2022$6,353+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 4407, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 1832, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1985