Skip to content

15 Haines DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Aug 7, 1993

Property Information

Block54.12
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,094
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
24%
Improvement Value:$169,400
76%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+2.9%
2024$8,046+4.7%
2023$7,683+1.5%
2022$7,567+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2333, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$75,900
DeedBook 1497, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1979