Skip to content

9 Haines DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block54.12
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,341
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
20%
Improvement Value:$212,400
80%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+2.9%
2024$9,588+10.7%
2023$8,661+1.5%
2022$8,530+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,341DeedBook 6275, Page 280Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,341DeedBook 6125, Page 79Recorded7/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$74,250
DeedBook 1400, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1979