Skip to content

14 Bunker Hill RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Sep 25, 1998

Property Information

Block54.12
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionGRENLOCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
24%
Improvement Value:$173,500
76%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,430+2.9%
2024$8,193+4.7%
2023$7,824+1.5%
2022$7,705+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 2922, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$106,500
DeedBook 2066, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1979