Skip to content

27 Haines DrSewell, NJ 08080

Built 1979
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block54.13
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,094
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
23%
Improvement Value:$180,400
77%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+2.9%
2024$8,409+4.7%
2023$8,030+1.5%
2022$7,908+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-005298-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 5903, Page 257Recorded7/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$17,500
DeedBook 1897, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1979