Skip to content

29 Haines DrSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Sep 26, 1997

Property Information

Block54.13
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionSALINA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
24%
Improvement Value:$166,600
76%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,134+2.9%
2024$7,905+4.7%
2023$7,549+1.5%
2022$7,435+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 2814, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$59,850
DeedBook 1394, Page 476