Skip to content

1 Penn DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block54.14
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDSOR B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,868
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
20%
Improvement Value:$231,700
80%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,698+17.2%
2024$9,128+4.7%
2023$8,716+1.5%
2022$8,584+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000
Sq Ft2,868DeedBook 6870, Page 29Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2540, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$78,900
DeedBook 1516, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1984