Skip to content

2 Sugar Mill CtSewell, NJ 08080

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block54.14
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,338
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
18%
Improvement Value:$259,800
82%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,685+2.9%
2024$11,357+4.7%
2023$10,845+1.5%
2022$10,681+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,338DeedBook 7240, Page 284Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 4502, Page 112

Property Sale

Sale
$174,150
DeedBook 2431, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1994