Skip to content

4 Spring Mill CtSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block54.14
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionBERKSHIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
20%
Improvement Value:$237,900
80%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,060+2.9%
2024$10,749+4.7%
2023$10,265+1.5%
2022$10,109+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 2990, Page 285

Property Sale

Sale
$172,825
DeedBook 2428, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1994