Skip to content

8 Spring Mill CtSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block54.14
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
17%
Improvement Value:$273,900
83%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,166+2.9%
2024$11,824+4.7%
2023$11,291+1.5%
2022$11,120+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,410DeedBook 5320, Page 190Recorded5/19/2015

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 2799, Page 308

Property Sale

Sale
$192,700
DeedBook 2461, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1994