Skip to content

9 Spring Mill CtSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$165,850
Last Sale Date
Jun 15, 1994

Property Information

Block54.14
Lot49
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionBERKSHIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,196
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
21%
Improvement Value:$212,900
79%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,924+2.9%
2024$9,645+4.7%
2023$9,211+1.5%
2022$9,071+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,850
DeedBook 2435, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1994