Skip to content

11 Spring Mill CtSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block54.14
Lot51
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionBERKSHIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
20%
Improvement Value:$223,100
80%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,265+2.9%
2024$9,976+4.7%
2023$9,527+1.5%
2022$9,382+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 2685, Page 124

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2451, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1994