Skip to content

86 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jul 29, 1996

Property Information

Block54.15
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionSALINA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,775
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
20%
Improvement Value:$220,900
80%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+2.9%
2024$9,926+4.7%
2023$9,479+1.5%
2022$9,335+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2680, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1396, Page 933