Skip to content

5 King William CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Aug 24, 1979

Property Information

Block54.15
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
25%
Improvement Value:$189,400
75%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+2.9%
2024$9,052+4.7%
2023$8,644+1.5%
2022$8,513+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 1387, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1979