Skip to content

3 King William CtSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block54.15
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionSALINA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
24%
Improvement Value:$183,800
76%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+2.9%
2024$8,675+9.3%
2023$7,934+1.5%
2022$7,813+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 3507, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$125,500
DeedBook 2723, Page 16

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 1703, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1980