Skip to content

80 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 28, 1993

Property Information

Block54.15
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionBETHEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,094
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
21%
Improvement Value:$196,700
79%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,214+2.9%
2024$8,955+4.7%
2023$8,552+1.5%
2022$8,422+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2354, Page 127

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 1574, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1984