Skip to content

14 Constitution RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2010

Property Information

Block54.15
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionHAVERLY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,218
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
20%
Improvement Value:$205,700
80%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,514+2.9%
2024$9,246+4.7%
2023$8,830+1.5%
2022$8,696+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4072, Page 163

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 1408, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1979