Skip to content

16 Constitution RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block54.15
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionGRENLOCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
24%
Improvement Value:$159,600
76%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809+2.9%
2024$7,589+4.7%
2023$7,247+1.5%
2022$7,137+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,450
DeedBook 1414, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1980