Skip to content

16 Duncan RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block54.15
Lot55
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class17
DescriptionSALINA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,808
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
18%
Improvement Value:$224,800
82%
Total Assessment$275,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194+2.9%
2024$9,908+4.7%
2023$9,461+1.5%
2022$9,318+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,808DeedBook 7021, Page 169Recorded6/13/2024

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 3439, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2685, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 2127, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1979