Skip to content

3 Samuel CtMount Holly, NJ 08060

Built 1984

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block54.16
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDSOR C
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
22%
Improvement Value:$191,100
78%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044+2.9%
2024$8,790+4.7%
2023$8,394+1.5%
2022$8,267+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 6363, Page 197Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 5474, Page 236Recorded5/31/2016

Property Sale

SaleMulti
$184,900
DeedBook 3725, Page 315

Property Sale

Sale
$77,457
DeedBook 1486, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1984