Skip to content

102 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block54.16
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDSOR B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,062
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
25%
Improvement Value:$171,600
75%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+2.9%
2024$8,179+4.7%
2023$7,810+1.5%
2022$7,692+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4633, Page 313

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 3140, Page 11

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 2335, Page 112

Property Sale

Sale
$86,560
DeedBook 1492, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1984