Skip to content

96 Freedom RdSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$158,900
Last Sale Date
May 30, 2001

Property Information

Block54.16
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDSOR C
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
23%
Improvement Value:$171,300
77%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+2.9%
2024$8,020+4.7%
2023$7,659+1.5%
2022$7,543+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 3270, Page 256

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2333, Page 184

Property Sale

Sale
$85,205
DeedBook 1500, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 1984