Skip to content

8 Turner CtSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$91,900
Last Sale Date
Jul 26, 1984

Property Information

Block54.16
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,216
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
22%
Improvement Value:$180,300
78%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,548+2.9%
2024$8,308+4.7%
2023$7,934+1.5%
2022$7,813+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 1496, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1984