Skip to content

8 Penn DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$249,999
Last Sale Date
Aug 23, 2012

Property Information

Block54.16
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionAMBASSADOR B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,229
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
22%
Improvement Value:$179,400
78%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559+2.9%
2024$8,319+4.7%
2023$7,944+1.5%
2022$7,824-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$249,999
DeedBook 4993, Page 236

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 2755, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$88,450
DeedBook 1505, Page 634