Skip to content

10 Penn DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block54.16
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionWHARTON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,450
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
28%
Improvement Value:$132,400
72%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,821+2.9%
2024$6,629+4.7%
2023$6,330+1.5%
2022$6,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
Sq Ft1,450DeedBook 6583, Page 292Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$210,500

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 5638, Page 146Recorded4/17/2017

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4835, Page 25

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 2426, Page 122

Property Sale

Sale
$77,950
DeedBook 1512, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1985