Skip to content

12 Penn DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 25, 2010

Property Information

Block54.16
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionHATHAWAY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,562
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
28%
Improvement Value:$131,700
72%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,765+2.9%
2024$6,575+4.7%
2023$6,279+1.5%
2022$6,184+4.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4755, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 2768, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 2331, Page 48

Property Sale

Sale
$73,950
DeedBook 1510, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1985