Skip to content

14 Penn DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$80,150
Last Sale Date
Sep 18, 1984

Property Information

Block54.16
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITMAN
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
28%
Improvement Value:$135,300
72%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,936+2.9%
2024$6,741+4.7%
2023$6,437+1.5%
2022$6,339+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,150
DeedBook 1499, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1984