Skip to content

52 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block54.16
Lot50
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionBRITTANY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,582
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
18%
Improvement Value:$227,100
82%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,294+2.9%
2024$10,005+4.7%
2023$9,554+1.5%
2022$9,409+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 5589, Page 226Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$156,494
DeedBook 1663, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1987