Skip to content

7 Samuel CtSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$78,227
Last Sale Date
Sep 2, 1983

Property Information

Block54.16
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDSOR A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
24%
Improvement Value:$195,800
76%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,293+0.2%
2024$9,275+4.7%
2023$8,857+1.5%
2022$8,723+3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$78,227
DeedBook 1475, Page 565